Warsztaty sztuki słuchania

Parę spraw złożyło się na to, że wreszcie usłyszałam głos nawołujący do stworzenia tego warsztatu: moja praca, osobiste problemy i coraz bardziej zauważalne w przestrzeni wirtualnej spłycanie i zniekształcanie komunikatów, a co za tym idzie – więzi. Nie da się internetowo „zrobić” rodzicielstwa czy prawdziwie skonsumować związku. To nie zaspakaja naszej fundamentalnej potrzeby rzeczywistego, namacalnego i żywego kontaktu z drugim, w pełni obecnym człowiekiem. Takim, którego możemy nie tylko widzieć „czytać” ale też czuć i SŁYSZEĆ.
Szalenie istotne a niestety często pomijane jest w dzisiejszym świecie dobre SŁYSZENIE.
Bo przecież łatwo jest słuchać ale czy to gwarantuje uSŁYSZENIE? Niekoniecznie.
Tak jak samo mówienie nie gwarantuje porozumienia, a byle jakie jedzenie odżywienia.

🔔Ile razy słuchamy, by odpowiedzieć a nie po to, by usłyszeć?
🔔Czy mamy świadomość tego, co to słyszenie w nas uruchamia i jaką wartość niesie dla naszych codziennych relacji ze sobą i z bliskimi?
🔔Jak często jesteśmy prawdziwie słyszani z poziomu serca, a nie głowy?

Pomyślałam, że dobrą okazją do praktykowania i doświadczania mocy bycia wySŁUCHANYM będzie cykl 3 warsztatowych spotkań. Na pierwszym posłuchamy siebie, bo wszelką zmianę warto rozpocząć we własnym wnętrzu. Potem zagłębimy się w słuchanie partnera/partnerki i najczęstsze pułapki, w które wtedy wpadamy. Na końcu, czyli na trzecim warsztacie przybliżymy sobie zagadnienia związane ze słuchaniem dzieci.
Pierwszy warsztat ułatwia uczestnictwo w kolejnych, jest swoistym wprowadzeniem do tematu i przygotowaniem gruntu pod słuchanie skoncentrowane na drugim człowieku. W warsztatach mogą brać udział osoby, które mają już za sobą jakieś doświadczenia rozwojowe i/lub terapeutyczne.

CZEGO MOŻESZ SIĘ SPODZIEWAĆ UCZESTNICZĄC?

Warsztaty są efektem moich doświadczeń, spostrzeżeń, wniosków i refleksji, które zebrałam w trakcie ponad 12-letniej pracy z ludźmi jako trener komunikacji, psycholog, coach oraz psychoterapeuta. Najwięcej jednak nauczyła mnie rola rodzica, bo okazała się największym wyzwaniem. Dużo czerpię też z pracy własnej na szkoleniach, superwizji i terapii. Czasami to mozolny i syzyfowy wysiłek ale jego końcowe efekty zawsze warte są swojej ceny. I nie chodzi o to aby perfekcyjnie opanować metodę ale systematycznie wybierać pewien sposób słyszenia i starać się utrzymać na obranym kursie 😉
Jestem głęboko przekonana, że od właściwego nastawienia uszu (i serca) w słuchaniu zależy tworzenie znaczących kontaktów, budowanie bliskich relacji i podtrzymanie więzi. To daje początek istotnyn ZMIANOM w związku. Dlatego warto wiedzieć, którym uchem i czego nasłuchiwać by przełożyło się to na relacyjną jakość i głębię.

JAKIE TEMATY PORUSZYMY (w teorii i praktyce)?

Warsztat 1:”Jak SIEBIE usłyszeć?”
06.04.2019, g. 9.30-12.30

👂Poziomy słuchania
👂Blokady i zagłuszacze
👂Oczyszczanie wewnętrznej przestrzeni
👂Centrowanie
👂Wsłuchiwanie się w ciało
👂Słuchanie myśli i obrazów w głowie
👂Słyszenie emocji
👂Odczytywanie istotnych sygnałów ze swojego wnętrza
👂Nadawanie znaczenia i odpuszczanie

Ten warsztat jest okazją do stworzenia przestrzeni pełnej uważności na to, co nam tam w środku cicho gra, szepcze i śpiewa… W ciszy, skupieniu i odprężeniu, w rytmie swobodnego oddechu i delikatnego ruchu może wyłonić się Twój wewnętrzny głos. Ten sam, który ukrywasz w zakamarkach serca i duszy. Bez niego nie jest możliwa świadomość siebie, rozpoznanie swoich pragnień, granic i możliwości. I bycie asertywnym nie wychodzi gdy trudno działać „w zgodzie ze sobą”. Odklejenie od siebie stwarza pewien dystans w relacji z drugim człowiekiem albo powoduje nadmierne do niego przyleganie.
Na tym warsztacie otrzymasz praktyczną wiedzę i cenne doświadczenie, które możesz potem samodzielnie rozwijać w swoim codziennym życiu (rodzinnym i zawodowym). Sukcesywne ćwiczenia sprawią, że zauważysz zmiany w sposobie traktowania siebie i tym jak inni czują się w Twojej obecności.

11.05.2019, g. 9.30-12.30
Warsztat 2:

„Jak usłyszeć PARTNERA/PARTNERKĘ?”
Tutaj skupimy się na:
👂Schematach komunikacyjnych, które powielamy w relacjach
👂Narzędziach, które pomagają usłyszeć to, co jest „pod spodem” komunikatu
👂Sposobach dawania empatii (poznawczo i emocjonalnie)
👂Ćwiczeniach w biernym i aktywnym słuchaniu

08.06.2019, g. 9.30-12.30
Warsztat 3:

„Jak usłyszeć swoje DZIECKO?”
Słuchanie ukierunkowane na dzieci to szczególny poziom słyszenia. Trudno osiągnąć go nie mając elementarnych podstaw i doświadczeń w uważnym słuchaniu siebie i innego dorosłego. Na tym warsztacie dowiemy się:
👂Jak tworzy się „rodzicielska melodia”
👂Czego potrzebują dzieci od naszego słuchania w zależności od wieku rozwojowego
👂Jak słuchać dzieci, żeby czuły się wysłuchane
👂O roli niewartościującej uwagi
👂Jak „usłyszeć między wierszami” szczególnie to, co trudne, niezrozumiałe i budzące opór

Warsztaty będą miały charakter rozwojowy, pracujemy w kameralnej, maximum 8-osobowej grupie. Uczestniczyć może każdy, kto jest gotowy zgłębiać siebie i usprawnić swoją umiejętność SŁYSZENIA.

Koszt jednego warsztatu to 100 zł.

PROWADZĄCA czyli trochę o mnie:
Dominika Borowska-Stasica, psycholog, trener, coach, psychoterapeuta. Pracuję z ludźmi indywidualnie i grupowo od 2006r. W swojej praktyce opieram się na systemowym i psychoanalitycznym rozumieniu rozwoju i objawów, teorii przywiązania i mentalizacji oraz metodach arte i choreoterapii a także pracy z oddechem. Działam etycznie, regularnie poddaję się superwizji i doskonalę swoje metody. Prywatnie jestem mężatką, mamą Rózi i Tymona.

MIEJSCE
Warsztaty odbędą się w Instytucie Systemowej Pracy z Rodziną „Poza Schematem” w Bielsku-Białej.

ZAPISY
Zgłoszenia i pytania można kierować na adres mailowy:

✉️instytutpozaschematem@gmail.com
✉️dominika.borowska@gmail.com

Jeśli nie uzyskasz potwierdzenia zgłoszenia w ciągu 3 dni, odezwij się przez sms: 509345153

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *