– Mam nadzieję – rzekł – że wiesz, że to tylko symbol?– Wszystko to tylko symbol./Andrzej Sapkowski/
Co będziemy robić?
W trakcie spotkania usiądziemy w kręgu, wyciszymy się i wprowadzimy w nastrój sprzyjający swobodnemu komponowaniu własnej mandali. Tematem przewodnim będzie motyw ?przejścia?. Zastanowimy się, co w swoim życiu i wnętrzu chcemy wreszcie pożegnać, a na co nowego pragniemy się otworzyć. Przedstawimy to za pomocą mandali czyli spontanicznego rysunku na planie koła. Przyjrzymy się płynącym myślom, emocjom i doznaniom z ciała. W sposób szczególny skoncentrujemy się na pracy wyobraźni, która za pomocą kolorów, kształtów i symboli pozwoli wewnętrznym, nieświadomym treściom przemieścić się w obszar świadomy. Pod koniec poddamy nasze dzieła swobodnej interpretacji i za pomocą skojarzeń spróbujemy dotrzeć do nowych sposobów rozumienia siebie i swojej twórczej ekspresji.
Jakich efektów można się spodziewać?
– koncentracja uwagi
– odprężenie ciała
– ekspresja własnego ?ja?
– pobudzenie wyobraźni i emocji
– uruchomienie myślenia symbolicznego
– uporządkowanie, nadanie formy i znaczenia wewnętrznym obrazom
– pogłębiona refleksja nad sobą
– zaufanie intuicji
– sformułowanie istotnych odpowiedzi i coachingowych pytań
Co będzie potrzebne?
Możesz przynieść ze sobą swoje ulubione przybory malarskie lub rysownicze. Pomocna będzie też gotowość do uruchomienia swojej wyobraźni i coachingowej pracy nad sobą.
Czego nie potrzebujemy?
Do tworzenia mandali nie są potrzebne zdolności plastyczne ani wcześniejsze doświadczenie w temacie. Nie przydaje się też krytyczne spojrzenie na swoją twórczość. Nie ma czegoś takiego jak dobra lub zła mandala, każda jest bowiem niepowtarzalnym odzwierciedleniem czyjegoś świata i jego indywidualnej prawdy.
Kto może przyjść?
Zaproszony jest każdy, kto czuje, że chciałby się zanurzyć w artystyczne metody autoekspresji i poznawania siebie.
Po co to wszystko?
Warsztat opiera się na bezpośrednim doświadczaniu pracy z osobistą mandalą. Będzie to swoiste wprowadzenie do refleksji na temat znaczenia symboli w naszym życiu i sposobów wykorzystania tego typu ćwiczeń w pracy rozwojowej oraz terapeutycznej z innymi ludźmi.
Kto prowadzi?
Dominika Borowska-Stasica: terapeuta rodziny, psycholog, trener umiejętności psychospołecznych rekomendowany przez PTP, certyfikowany coach. Ma ponad 12-letnie doświadczenie pracy z ludźmi. Współzałożycielka i dyrektor merytoryczny Instytutu Systemowej Pracy z Rodziną ?Poza Schematem? w Bielsku-Białej. http://
Liczba uczestników ograniczona !
Decyduje kolejność zgłoszeń!