PODRÓŻ Z OSOBISTĄ MANDALĄ CZYLI WPROWADZENIE DO PRACY Z SYMBOLEM

17759894_1322144427833817_8948599137333039496_n

– Mam nadzieję – rzekł – że wiesz, że to tylko symbol?
– Wszystko to tylko symbol.
/Andrzej Sapkowski/

 

Co będziemy robić?
W trakcie spotkania usiądziemy w kręgu, wyciszymy się i wprowadzimy w nastrój sprzyjający swobodnemu komponowaniu własnej mandali. Tematem przewodnim będzie motyw ?przejścia?. Zastanowimy się, co w swoim życiu i wnętrzu chcemy wreszcie pożegnać, a na co nowego pragniemy się otworzyć. Przedstawimy to za pomocą mandali czyli spontanicznego rysunku na planie koła. Przyjrzymy się płynącym myślom, emocjom i doznaniom z ciała. W sposób szczególny skoncentrujemy się na pracy wyobraźni, która za pomocą kolorów, kształtów i symboli pozwoli wewnętrznym, nieświadomym treściom przemieścić się w obszar świadomy. Pod koniec poddamy nasze dzieła swobodnej interpretacji i za pomocą skojarzeń spróbujemy dotrzeć do nowych sposobów rozumienia siebie i swojej twórczej ekspresji.

Jakich efektów można się spodziewać?
– koncentracja uwagi
– odprężenie ciała
– ekspresja własnego ?ja?
– pobudzenie wyobraźni i emocji
– uruchomienie myślenia symbolicznego
– uporządkowanie, nadanie formy i znaczenia wewnętrznym obrazom
– pogłębiona refleksja nad sobą
– zaufanie intuicji
– sformułowanie istotnych odpowiedzi i coachingowych pytań

Co będzie potrzebne?
Możesz przynieść ze sobą swoje ulubione przybory malarskie lub rysownicze. Pomocna będzie też gotowość do uruchomienia swojej wyobraźni i coachingowej pracy nad sobą.

Czego nie potrzebujemy?
Do tworzenia mandali nie są potrzebne zdolności plastyczne ani wcześniejsze doświadczenie w temacie. Nie przydaje się też krytyczne spojrzenie na swoją twórczość. Nie ma czegoś takiego jak dobra lub zła mandala, każda jest bowiem niepowtarzalnym odzwierciedleniem czyjegoś świata i jego indywidualnej prawdy.

Kto może przyjść?
Zaproszony jest każdy, kto czuje, że chciałby się zanurzyć w artystyczne metody autoekspresji i poznawania siebie.

Po co to wszystko?
Warsztat opiera się na bezpośrednim doświadczaniu pracy z osobistą mandalą. Będzie to swoiste wprowadzenie do refleksji na temat znaczenia symboli w naszym życiu i sposobów wykorzystania tego typu ćwiczeń w pracy rozwojowej oraz terapeutycznej z innymi ludźmi.

Kto prowadzi?
Dominika Borowska-Stasica: terapeuta rodziny, psycholog, trener umiejętności psychospołecznych rekomendowany przez PTP, certyfikowany coach. Ma ponad 12-letnie doświadczenie pracy z ludźmi. Współzałożycielka i dyrektor merytoryczny Instytutu Systemowej Pracy z Rodziną ?Poza Schematem? w Bielsku-Białej. http://www.poza-schematem.com.pl/ Specjalizuje się w systemowej pracy z rodzinami i parami z uwzględnieniem podejścia opartego na teorii przywiązania i mentalizacji. Prowadzi również konsultacje i psychoterapię osób dorosłych. Interesuje się różnymi metodami ekspresji siebie poprzez taniec, ciało i ruch. Ukończyła kursy związane z choreoterapią i arteterapią. Projektuje programy rozwojowe i pisze artykuły o tematyce psychologicznej i parentingowej. Swoją pracę poddaje regularnej interwizji i superwizji.

Liczba uczestników ograniczona !
Decyduje kolejność zgłoszeń!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *